T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon ve Tahakkuk Sistemi

Sayın Eczacı,

T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon Sistemi , T.C. Ziraat Bankası ve T.Halk Bankası bir kısım çalışanları emeklileri ve bakmakla yükümlü oldukları (eş, çocuk, anne ve baba) yakınlarının eczanelerde işlem gören reçetelerinin elektronik ortamda provizyon almasını sağlamak amacı ile geliştirilmiştir ve 23.08.2004 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Eczane ödemelerinde ilk olarak sistemden provüzyon alınan reçetelerin ödemesi yapılacaktır.

T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon Sistemi , T.C. Ziraat ve T.Halk Bankası Vakfı ile anlaşması bulunan eczanelerin reçete provizyon işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesini sağlayan bir provizyon sistemidir.

Sağlık Provizyon Sistemi Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Bütçe Uygulama Talimatnamesinde ve S.S. Kurumunun ilaç protokolünde yer alan reçete ödeme koşullarına uygun şekilde hazırlanmıştır. Sistem eczacının girdiği reçetenin bütçe uygulama talimatlarına ve S.S.K. ilaç protokolüne ,uygun olup olmadığını kontrol ederek provüzyon alır. Eczacıyı yapılacak işlem konusunda bilgilendirir, işlem hızını artırır ve reçetelerin takibini kolaylaştırır.

T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon Sistemi, Windows tabanlı internette çalışan tek merkezli bir yapıya sahiptir. Sistemi, eczanenizde çalıştırabilmek için bir adet standart bilgisayar, yazıcı, internet bağlantınız ve bilgisayarınızda minimum Windows 95 ve İnternet Explorer 5.5 olması gerekmektedir.Eczanenizde bulunan mevcut bilgisayarınıza ek bir program yüklemeniz gerekmez, yapılacak olan tüm güncellemeler Vakıf’ta bulunan ana merkezden yapılacaktır.

SİSTEMİN ECZANEYE ENTEGRE EDİLMESİ

T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon Sistemi, internet üzerinden çalışan bir sistemdir ve sisteme girişiniz internet üzerinden olacaktır. Ancak güvenlik tedbirleri nedeni ile sistemi ilk kez kullanıyorsanız, internet sayfasına girebilmek için bilgisayarınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekmektedir.

1. Adım

Sistemi kullanabilmek için gerekli olan standart bilgisayar, yazıcı ve intenet bağlantınızın mevcut ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

2. Adım

Sistem eczanenizde bulunan mevcut bilgisayarda sağlıklı çalışabilmesi için Windows işletim sisteminizin ve internet Explorer sürümünüzün gereken yeterlilikte olması gereklidir. Sistemin sağlıklı çalışacağı Windows ve internet sürümleri aşağıda belirtilmiştir;

Windows 95 +İnternet Explorer 5.5
Windows 98/ME/2000/XP +İnternet Explorer 5.5 yada 6.0 olması gerekmektedir.

Sisteme giriş yapabilmek için https://ziraat.promed.gen.tr/eczane  adresine giriniz. Sayfa açıldığında ekranda kırmızı ile belirtilen bir uyarı mesajı alırsanız, sistem ayarlarınız kullanım için yeterli değildir.

Karşınıza gelecek ekranda Kullanıcı Adı bölümüne kullanıcı adınızı Şifre bölümüne ise şifrenizi yazın ve TAMAM a bir defa tıklayın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru yazmış iseniz sistem sizi tanıyacak ve sisteme girmenize izin verecektir.

Kullanıcı adınız: İL TRAFİK KODU+ECZACI SİCİL NUMARASI
Kullanıcı Şifreniz: 12345678

ÖRNEK:

İl: ADANA(01)
Eczacı Sicil No: 1234
Kullanıcı Adı: 011234

Kullanım Kılavuzunu https://ziraat.promed.gen.tr/kilavuz/help.htm adresinden edinebilirsiniz.

3. Adım

Yukarıda yazılı olan her iki adım konusunda herhangi bir problem çıktığı zaman 0 212 329 12 36 nolu telefona irtibata geçilmesi gerekmektedir. Yetkili kişilerce gerekli olan teknik destek sağlanacaktır.

4. Adım

T.C. Ziraat ve Halk Bankası Vakfı Sağlık Provizyon Sistemini eczanelere entegre ederken işleyişde dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır.

 • Sağlık kurulu raporları 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl süre ile alınmaktadır. Düzenlenen bu raporlarla 3 aylık ilaç dozlarını alabilirler.
 • Kızılay, Devlet ve Üniversite Hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporları 2 yıl geçerlidir.
 • Özel sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporu 1 yıl geçerlidir.
 • Özel sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporlarında sadece uzman doktor imzası-kaşesi, tanı, ilaç isimleri –kullanım dozu-süresi belirtilmelidir.
 • Reçetelerde en çok dört kalem ilaç ödenmektedir. 10 günlük tedavi dozunu geçemez. Ancak, sağlık raporu olan üyelerimizde ise ilaç adet sayısı araranmamaktadır.
 • İlaçlar doktorun tanzim tarihinden itibaren 2 gün içinde alınması gerekmektedir.
 • Resmi sağlık kurulu raporuyla ilaç alma işlemi esnasında Bütçe Uygulama Esasları uygulanacaktır.
 • Özel sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporundaki yazılı olan tüm ilaçlardan katılım payı alınacaktır.

5. Adım

T.C. ZİRAAT VE HALK BANKASI VAKFI SAĞLIK BİRİMİ İLE ECZANE ARASINDAKİ İŞLEYİŞ ŞEKLİ;

 • Vakıftan yararlanan üyenin eğer sağlık raporu yoksa, eczacı sisteme ilaç isimlerini ve dozlarını girerek onay alması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu ile ilaç alacaksa; eczacı sağlık raporunu Vakfın sağlık birimine ( 0 216 455 93 91 nolu ) fakslaması gerekmektedir. Sağlık Birimi yetkilisi raporu sisteme girişini yapacaktır. Provizyon sistemine girişi yapıldıktan sonra eczaneye bilgi verilecektir. Eczacı’ ya Vakıf’ tan giriş onayı geldikten sonra üyemize 3 aylık ilaç dozunu verebilir. Daha sonraki 3’ er aylık dozların alınabilmesi için, hastanın karnesindeki boş reçete sayfasına hak sahibinin adı, soyadı, verilen ilaç ve kutu sayısınıda yazarak hastaya imzalatılır ve ilaç küpürü yapıştırılır.
 • İlacını almak için eczaneye başvuran üye, eczacı tarafından sağlık provüzyon sistemine giriş yaptıktan sonra eğer ismini sistemden bulamıyorsa 0 216 456 17 38 nolu telefonu arayarak Vakıf sağlık birimi yetkililerine bilgi vermesi önemle rica olunur.

Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

Bu sayfalar MS Internet Explorer 5.5 ve üstü tarayıcılar ile 800x600 ve üstü çözünürlüklerde kullanılabilir.
Windows 98 ve üstü sistemlerin Internet Explorer 7.0 güncellemesi için tıklayınız.